Zuzanna - A. Kurzak i Hrabina - J. Żmurko   

 Mój Wrocław.    Od przysłowiowego mocnego akcentu rozpoczęła nowy rok Opera Wrocławska. Melomani, którzy szczęśliwie dostali bilety na premierę „Wesela Figara” uczestniczyli w prawdziwej uczcie muzycznej. Arcydzieło W.A. Mozarta zostało wykonane rewelacyjnie, bo też i główni wykonawcy tego wieczoru byli wyjątkowi.      Partię Zuzanny zaśpiewała i radośnie zagrała Aleksandra Kurzak – artystka wybitna, entuzjastycznie przyjmowana na światowych scenach operowych. W roli Figara towarzyszył jej znakomity włoski bas Marco Vinco – partner z londyńskiej Royal Opera House, artysta uznany przez krytyków za jednego z najbardziej cenionych wykonawców oper Rossiniego. Warto dodać, że oboje debiutowali w „Weselu Figara”.
       Debiut pani Aleksandry odbył się dziesięć lat temu we Wrocławiu. Podobnie jak teraz wystąpiła u boku swojej mamy Jolanty Żmurko, primadonny wrocławskiej opery obsadzonej w roli Hrabiny – to kolejna wybitna rola tego spektaklu. Godnym wielkiego uznania był też występ wrocławianina Jacka Jaskuły w roli Hrabiego. Znakomitą oprawę muzyczną zapewniły chór i orkiestra prowadzona przez Francesco Bottigliero – dyrygenta Opery Wrocławskiej, artystę wszechstronnego, posiadającego dyplom doktora filozofii Uniwersytetu w Salerno, dyplom pianisty, kompozytora, dyrygenta orkiestry, dyrygenta chóru i dyrygenta orkiestry instrumentów dętych. Zagrana na wstępie, jeszcze przy spuszczonej kurtynie uwertura wprowadziła słuchaczy w relaksujący nastrój muzycznego święta i tak już pozostało do ostatniego akordu.
      Publiczność, która tego wieczoru wypełniła operę do ostatniego miejsca, nagrodziła wykonawców owacją na stojąco. Jeszcze  przed opuszczeniem kurtyny, na scenie odbyła się uroczystość odznaczenia Aleksandry Kurzak Złotym Medalem Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Wesele Figara

     To wyróżnienie Senatu uczelni dla swojej absolwentki jest wyrazem uznania za niezwykłe sukcesy na scenach operowych świata. Artystka jest najmłodsza polską śpiewaczką w historii, która zrobiła tak wielka karierę. W wieku 27 lat zadebiutowała w dwóch najbardziej prestiżowych operach świata: w Metropolitan Opera w Nowym Jorku jako Olimpia w „Opowieściach Hoffmanna”, a w Royal Opera House Covent  Garten w Londynie  jako Aspasia w operze „Mitridante re di Ponto” W.A. Mozarta. W obu spotkała się z entuzjastyczna oceną krytyków i publiczności   – pisano o sensacyjnym debiucie polskiej śpiewaczki. Od tego czasu występowała w Hamburgu, Wiedniu, Berlinie, Parmie, Palermo, Tuluzie, Katanii, Salzburgu, Essen, Rzymie. W tym sezonie wystąpi jeszcze w MET, w Lyric Opera House w Chicago, w Teatro di San Carlo w Neapolu oraz w Theater an der Wien.
                                                                                          zdjęcia M. Grotowski