wrzosiec

      Wrzośce, często mylone z wrzosami, różnią się od nich nie tylko kształtem liści, ale także rozmieszczeniem kwiatów na gałązkach i terminem  kwitnienia. Te zimozielone, bardzo dekoracyjne krzewinki są godne szczególnego polecenia na obrzeża rabat czy do ogródków skalnych.
Spośród wielu gatunków tych roślin w Polsce najczęściej uprawiane są wrzośce krwiste – niskie, zimozielone krzewinki.      Zakwitają już  na początku lutego  kiedy w ogrodzie jest jeszcze szaro i tylko przebiśniegi mają odwagę zaklinać wiosnę. Kwitną – w zależności od odmiany – aż do kwietnia-maja.
     W przeciwieństwie do wrzosów, nie wymagają corocznego przycinania po przekwitnięciu, ale – zwłaszcza na początku – warto je przyciąć, bo to sprzyja rozkrzewianiu rośliny. Trzeba to zrobić  zaraz, najlepiej jeszcze w maju, bo już w lipcu zaczynają zawiązywać pąki kwiatowe.
      Warto wiedzieć, że wrzosiec krwisty ma około dziesięciu różnych odmian o kwiatach białych, różowych, fioletowych, czerwonych, purpurowych, rubinowych. Ich liście też różnią się kolorami. Są jasno i ciemnozielone, są zielonobrązowe, żółtomiedziane, a  nawet żółte.