piwonia

      Piwonie. Ich piękne, a często i pięknie pachnące kwiaty zdobią ogrody na wiosnę. Przy odpowiednim doborze gatunków można sobie zapewnić ich kwitnienie od połowy maja do końca czerwca. Są przy tym wyjątkowo długowieczne – w ogrodach rosną okazy mające po 50 i więcej lat. Przełom sierpnia i września to najlepszy czas na ich przesadzanie i rozmnażanie.

piwonia-1
     
     Najprostszym sposobem rozmnażania jest podział dużych karp. Najlepiej wykopać całą karpę, wypłukać ziemię z jej górnej części i wtedy wybrać  miejsce podziału. Chodzi o to, by w oddzielonych częściach było co najmniej 5 pąków. Wtedy nowy krzew ma szansę zakwitnąć nawet na przyszły rok. Ciąć ostrym nożem, żeby płaszczyzna cięcia nie  była poszarpana.    Oczywiście dzielić można bardziej intensywnie, ale wtedy na efekt kwitnienia trzeba czekać dłużej. Ranę po cięciu należy podsuszyć i zasypać węglem drzewnym lub zabezpieczyć środkiem przeciwgrzybicznym.

piwonia-3
      
       Piwonie najlepiej rosną w żyznej, przepuszczalnej ziemi, na stanowiskach, do których pełne słońce dociera dopiero w drugiej połowie dnia. Przed posadzeniem dołek należy uzupełnić kompostem, a karpę piwonii umieścić tak, by pąki przykryte były tylko 3-4 cm warstwą ziemi. Posadzone głębiej mogą przez kilka kolejnych lat nie zakwitnąć.
 Przed zimą ziemię wokół świeżo posadzonej karpy należy przykryć, by uchronić ją przed przemarznięciem, a na wiosnę po usunięciu okrycia podsypać nawozem azotowym i albo nawozem do piwonii.  

piwonia-4