Listówka to zdaniem smakoszy jedna z najzacniejszych nalewek niesłodzonych. Zaczerpnięty z tradycji carskiej Rosji przepis jest niezwykle prosty. Właśnie teraz, kiedy krzewy czarnych porzeczek rozwijają listki i pąki kwiatowe, ścina się je wraz z końcówkami gałązek.
     Wypłukane i osuszone należy  włożyć do szklanego słoja – nie ubijać – i zalać dobrą czystą wódką. Tak przygotowany nalew powinien stać 7-10 dni na słonecznym parapecie, a potem 3 tygodnie w ciemnym, chłodnym miejscu. Po tym czasie nalewkę trzeba zlać, zaprawić łyżką soku cytrynowego – poprawia zielonkawy kolor i ułatwia sklarowanie, a potem, jak wszystkie nalewki, odstawić co najmniej na miesiąc. Niech dojrzewa.
     W niektórych rosyjskich przepisach liście zalewa się spirytusem 70-proc., ale wtedy po zlaniu dodaje się moszczu z czarnej porzeczki i ponownie odstawia do sklarowania.
     Pozostałe z nalewki liście można zasypać cukrem i ponownie postawić na słoneczny parapet. Ponownie zlać kiedy cukier całkowicie się rozpuści. Otrzymanym w ten sposób aromatycznym syropem jedni dosładzają listówkę, inni wzbogacają nalewkę na owoce czarnej porzeczki. W tworzeniu nalewek jest miejsce na  nieograniczoną inwencję