Zimna, słotna niedziela. Deszcz leje bez przerwy, temperatura spadła do 12 st.C. W taki dzień coś słodkiego do kawy wielu osobom bardzo poprawia humor. Proponuję szybkie, łatwe ciasto owocowe.

     Przygotować kostkę masła, 15 dkg cukru, cukier waniliowy, 20 dkg mąki, 4 dkg mąki ziemniaczanej, łyżeczkę proszku do pieczenia, 4 jajka oraz pół kilo dowolnych owoców – np.  porzeczki, agrest, wiśnie, truskawki, jabłka czy brzoskwinie pokrojone w kostkę.
     Włączyć piekarnik, żeby lekko się nagrzał. Do miski robota włożyć miękkie masło, cukier, cukier waniliowy i utrzeć na puch. Nie przerywając ucierania dodawać po jednym jajku. Kiedy masa gotowa wsypać obie mąki wymieszane z proszkiem do pieczenia, dodać szczyptę soli i jeszcze raz idealnie wymieszać. Wlać do wysmarowanej i oprószonej mąką tortownicy o średnicy 26 cm. Wyrównać łyżką. Na wierzch wyłożyć owoce.
      Piec na 2 poziomie piekarnika w temperaturze 170 st.C przez 40 min. Zrobić próbę patyczkiem. Jeśli trzeba, przedłużyć pieczenie o kilka minut. Po zakończeniu wyłączyć piekarnik i pozostawić w nim ciasto jeszcze przez 10 min. Na koniec delikatnie oprószyć cukrem pudrem.