Skrzypce wykonane przez Antonio Stradivariego w 1715 roku    

    Dzisiaj w Akademii Muzycznej we Wrocławiu rozpoczynają się obchody 150 rocznicy śmierci Karola Lipińskiego – patrona uczelni. Kim był Lipiński? No właśnie… Nie istnieje w zbiorowej świadomości Polaków, a przecież ranga jego osiągnięć i rola jaką odgrywał w kulturze europejskiej pierwszej połowy XIX wieku upoważnia do tego, by wymieniać jego nazwisko jednym tchem z nazwiskami Chopina, Moniuszki, Wieniawskiego. Zatem kim był Karol Lipiński?

     Był wirtuozem skrzypiec, kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem. Był artystą entuzjastyczne witanym w całej Europie. Był jednocześnie wielkim propagatorem kultury polskiej w czasach, warto podkreślić, kiedy państwa polskiego nie było na mapie politycznej naszego kontynentu. Współczesny mu Niccolo Paganini zapytany o to, kto jest pierwszy skrzypkiem Europy odpowiedział: „Kto jest pierwszym – nie wiem, ale drugim jest na pewno Lipiński”.

     Jednym z wydarzeń „Dni Karola Lipińskiego” będą spotkania z wybitnym skrzypkiem amerykańskim Frankiem Almondem – koncertmistrzem Milwaukee Symphony Orchestra, który gra na skrzypcach Antonio Stradivariego z 1715 roku, będących kiedyś własnością patrona uczelni. Artysta poprowadzi kurs skrzypcowy, wygłosi wykład na temat historii tego instrumentu, a 12 grudnia w Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego da koncert z Akademicką  Orkiestrą Kameralną.      
    Na zdjęciu od prawej: prorektor Magdalena Blum-Rak, Frank Almond,  pianistka Anna Rutkowska–Schock i rektor uczelni Krystian Kiełb.

                                                                                       Fot. A. Stobiecka-Prokop