SONY DSC

To jedne z najcenniejszych krzewów ozdobnych. Należą do tego samego rodzaju Rhododendron, w obrębie którego rozróżnia się dwie grupy krzewów: różaneczniki zwane potocznie rododendronami i azalie. Obie grupy mają podobne wymagania. Dobrze rosną w miejscach półcienistych, w kwaśnym, wilgotnym podłożu, a generalnie różnią się ulistnieniem.

SONY DSC

Rododendrony mają błyszczące, skórzaste, zimozielone liście. Nie wymagają przycinania, a nawet je źle znoszą. Liście azalii są delikatne, od spodu owłosione, u niektórych gatunków w jesieni się przebarwiają, u większości na zimę opadają. Oczywiście od tej reguły są pewne wyjątki, co łatwo zrozumieć jeśli się wie, że w ramach każdej z grup znane są setki gatunków i ich mieszańców. Hodowcy zauroczeni walorami kwiatów tych krzewów wyhodowali bowiem różaneczniki i azalie kwitnące niemal we wszystkich kolorach.    

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

W moim ogrodzie oprócz rododendronów rosną niskie azalie japońskie. Są bardzo wytrzymałe na mróz, Ich drobne liście na ogół przetrzymują zimę. W połowie wiosny pokrywają się dużymi kwiatami pod którymi zaczynają wyrastać nowe liście. Po przekwitnięciu można, a nawet należy je przycinać i kształtować. Zabieg taki przyczynia się do zagęszczania krzewów.

Dobrze znosi przycinanie również druga grupa moich azalii. To mieszańce Knap Hill – odmiany angielskie – zdjęcia poniżej.

SONY DSCCsardas

SONY DSCMarlies

SONY DSCSatan

Tworzą największe i najbardziej intensywnie zabarwione, ale niestety prawie bezwonne kwiaty. Rozkwitają zanim jeszcze rozwiną się liście. W sprzyjających warunkach, bez nadmiernych dreszczów kwitną długo, do początków lata.  Po przekwitnięciu warto je przycinać. To sprzyja rozbudowie krzewu. Na jesień ich liście atrakcyjnie się przebarwiają.