SONY DSC

Początek lata. Wakacje. W ogrodach czas największej satysfakcji. Dojrzewają warzywa, owoce, intensywnie pachną zioła, co chwilę rozwijają się nowe kwiaty. Dużo czasu na relaks, pracy niewiele. Główne zajęcie to podlewanie i regularna pielęgnacja trawnika.

SONY DSC

W swoim ogrodzie koszę go co tydzień i przynajmniej raz w tygodniu, zaraz po koszeniu zamiatam. Po wielu różnych próbach, od ubiegłego roku używam do tego celu miotłograbii Fiskars. Znakomite. Delikatne, doskonale elastyczne, świetnie spełniają swoją rolę. Niby zwykłe miotłograbie, a jednak….

No właśnie, to „jednak” robi różnicę. Myślę więc, że właśnie teraz, kiedy jest czas,  należy zająć się  narzędziami ogrodowymi, bo niebawem znowu będą potrzebne. Te które mamy, powinno się oczyścić i zakonserwować, a przy okazji warto ewentualnie się zastanowić nad wymianą niektórych. Po co wymieniać?

SONY DSC

Powodów jest kilka. Wprawdzie ręczne narzędzia ogrodnicze należą do tzw. narzędzi prostych, ale przecież nie znaczy to, że muszą być prymitywne. Może już czas wymienić stare, rdzewiejące grabie na grabie stalowe, trwale lakierowane, bardziej estetyczne.

A może warto wysłużone, stare grabie wymienić na nowoczesne, ze specjalnego  tworzywa, wyposażone po drugiej stronie zębów w specjalna listwę  pozwalającą dokładnie wyrównywać grabioną powierzchnię przed sianiem. To bardzo wygodne, niemożliwe do zrobienia zwykłymi grabiami.

Innym, łączącym dwie funkcje narzędziem, jest przydatny również w lecie kultywator z motyką. Można nim aż do 15 cm w głąb spulchniać zaskorupiałą od wody oraz słońca powierzchnię grządek i usuwać z nich chwasty.

Wreszcie świetna miotła z długiego, sztywnego, sztucznego włosia. Bardzo ułatwia czyszczenie pieszych ciągów w ogrodzie.

Wszystkie zaprezentowane w tekście i na zdjęciu narzędzia należą do systemu Fiskars QuikFit. Dzięki specjalnemu uchwytowi, w który są wyposażone, można je stosować wymiennie na jednym, tym samym,  należącym do systemu trzonku. To znakomicie zmniejsza powierzchnię do ich przechowywania.

SONY DSC

Zdjęcie podobnych narzędzi tradycyjnych nie pozostawia w tej sprawie żadnych wątpliwości. W wielu ogrodach ma istotne znaczenie. Dla mnie ważna jest również jakość wykonania i walory estetyczne.

Oczywiście tych wymiennych narzędzi jest znacznie więcej.