SONY DSC

Letnie cięcie róż nie ma nic wspólnego ze sposobem przycinania pędów róż na wiosnę. Po zakończeniu pierwszego kwitnienia wszystkie powtarzające kwitnienie róże wielko i wielokwiatowe oraz miniaturowe, krzewiaste i pienne należy oczyścić z resztek po kwiatach. Przekwitłe kwiaty bądź kwiatostany usuwamy tnąc  bezpośrednio pod tym co przekwitło, a dokładniej – około 5 mm nad pierwszym całkowicie ukształtowanym liściem. Często róża sama wskazuje miejsce cięcia wypuszczając nowy pęd poniżej przekwitłego kwiatu.

SONY DSC

SONY DSC

Tak wysokie cięcie podyktowane jest troską o zachowanie jak największej wartościowej powierzchni liści. Ma to szczególne znaczenie w trakcie gorącego lata. Warto zapamiętać zasadę: im więcej liści na krzewie tym szybciej wypuści nowe pędy. Można się spodziewać, że po około sześciu tygodniach od cięcia róża zakwitnie na nowo.

Tniemy zawsze lekko skośnie, w kierunku przeciwnym do pąka w kąciku liściowym – chodzi o to by woda spływająca z miejsca cięcia nie zalewała pąka. Narzędzie którym tniemy musi być bardzo ostre, aby ucięło pęd gładko, czysto i nie rozgniotło go.

Róż nie powtarzających kwitnienia nie powinno się ciąć latem.