SONY DSC

Wczoraj lało, był grad, dzisiaj pada, ale prognozy zapowiadają jeszcze ciepłe, letnie dni. I pewnie będą, jednak nie ma się co łudzić, prawdziwe lato mamy już za sobą. Teraz każdy pogodny dzień trzeba wykorzystać do przygotowania ogrodu na zimę. Już najwyższy czas, by pomyśleć o sadzeniu ozdobnych roślin cebulowych.

Zanim zaczniemy sadzić trzeba wybrać dla nich miejsce i kilka dni wcześniej je przygotować, więc przekopać oraz rozkruszyć glebę, zasilić ją, przewietrzyć.

A kiedy sadzić? Generalnie można przyjąć, że optymalnym czasem sadzenia cebul roślin ozdobnych jest wrzesień, ale są pewne niuanse, które warto znać, by dać roślinom maksymalne szanse efektownego kwitnienia.

SONY DSC

SONY DSC

Otóż warto wiedzieć, że cebule narcyzów i szachownic najłatwiej ukorzeniają się kiedy gleba na głębokości sadzenia ma temperaturę 9-11 st. C, więc dla nich najlepszy okres sadzenia jest od końca sierpnia do połowy września.

SONY DSC

Większość gatunków ma jednak mniejsze wymagania, wystarcza im temperatura podłoża w zakresie od 7 do 9 st.C stąd przez cały wrzesień jest dobry czas na sadzenie hiacyntów, kamasji, przebiśniegów, śnieżników, śnieżyc i lilii. Te ostatnie, co warto dodać, można też sadzić w kwietniu.

SONY DSC

A tulipany – najbardziej popularne kwiaty wiosny? Ustalono, że najlepszy czas ich sadzenia jest od połowy września do połowy października. W tym okresie powinno się także sadzić krokusy, szafirki, czosnki i kosaćce.

Czy można sadzić poza wskazanymi terminami. Oczywiście można, ale nie ma gwarancji, że cebule zdążą się dobrze ukorzenić, przetrwają zimę i zakwitną najpiękniej jak mogą.

Przed posadzeniem koniecznie trzeba sprawdzić jakość przygotowanych cebul i zaprawić je środkiem zabezpieczającym przed chorobami. Najgroźniejszą dla omawianych roślin jest fuzarioza – widoczna już na cebulach. Powoduje gnicie, zasychanie i mumifikację cebul.

Rozpoznanie tej choroby nie jest trudne. Każdą podejrzaną cebulę należy palcami lekko ścisnąć. Zdrowa jest twarda. Miękka, prawdopodobnie zarażona. W przypadku cebul narcyzów najlepiej sprawdzać ich jędrności w okolicach piętki. Jeśli mamy wątpliwości można cebulę obrać z łuski. Taki zabieg przed samym posadzeniem nie jest szkodliwy.

Przy okazji warto obalić często jeszcze powtarzaną opinię, że popękana łuska na cebulach tulipanów powoduje ich gorszą jakość. Otóż nie. Wręcz przeciwnie. Popękana łuska na cebulach tych roślin sprawia, że łatwiej się korzenią.

Do sadzenia powinno się wybierać wyłącznie cebule zdrowe, nie uszkodzone. Bezpośrednio przed posadzeniem warto je zaprawić środkami chroniącymi przed chorobami grzybowymi. Ja stosuję Kaptan Zawiesinowy 50 WP w roztworze 10 ml na 1 litr wody – moczę 30 min., albo Topsin  M 500 SC w roztworze 5 ml na 1 litr wody – moczę 15 min. Przed posadzeniem należy cebule osuszyć w sposób naturalny. Nie wycierać!

Ogólna zasada dla wszystkich roślin cebulowych jest taka, że sadzi się je na głębokość trzykrotnej długości średnicy cebuli, ale na glebach lekkich w chłodniejszych regionach kraju zaleca się sadzić nieco głębiej.