piwonie

Dzisiaj inaczej niż zwykle. Bo zwykle we Wrocławiu jest najcieplej, tymczasem dzisiaj Dolny Śląsk i jego stolica należały do najzimniejszych  miejsc w Polsce. Nagłe duże ochłodzenie i mocny deszcz. Dla ogrodów, szczególnie dla trawników ten deszcz był zbawienny, dla piwonii zabójczy.  

piwonia an

Te, które nie trafiły pod nogi procesji w dniu Bożego Ciała i nadal zdobiły ogrody rozpylając swój ujmujący zapach, dzisiaj zostały doszczętnie zniszczone. Z tych bardziej rozkwitniętych opadły płatki, mniej rozwinięte leżą na ziemi obciążone wodą. Nieliczne da się uratować, ale generalnie trzeba przyjąć, że to koniec kwitnienia tych przeuroczych kwiatów.

piwonia 2

Zaraz po przekwitnięciu trzeba zadbać, by w przyszłym roku znowu obficie zakwitły. W tym celu należy przede wszystkim usunąć przekwitłe kwiatostany wycinając je przy pierwszym zdrowym liściu i dokładnie przejrzeć każdy krzew. Należy oczyścić liście z przyklejonych opadłych płatków kwiatowych, wyciąć pędy uszkodzone lub chore i, jeśli to uzasadnione, opryskać środkiem przeciwgrzybicznym. Ziemię wokół krzewów warto oczyścić z chwastów i podlać, a pod koniec lata obsypać kompostem. Trzeba pamiętać, że piwonie są dość odporne na suszę, więc należy je podlewać z umiarem.

piwonia 3