porzeczka

Spuchnięte liście porzeczek czerwonych i białych, żółknące liście porzeczek czarnych – to efekt żerowania mszycy porzeczkowo-czyściecowej. Odkształcone, mocno wybrzuszone, często zaczerwienione blaszki liściowe porzeczek z daleka zdradzają pojawienie się szkodnika. Na spodniej części liści łatwo dojrzeć sprawców szkody. Dorosłe osobniki są jasnożółte, występują całymi koloniami.

porzeczki 4

Zauważone wcześnie, kiedy jeszcze nie zdeformują liści, są dość łatwe do zwalczenia  odpowiednimi środkami chemicznymi. Natomiast o tej porze, kiedy na krzewach są owoce, a liście już powyginały się  w chroniące szkodniki baldachy, oprysk będzie mało skuteczny i zagrażający owocom. Rozsądniejszym sposobem wydaje się mechaniczne usunięcie porażonych liści.

porzeczka 1

Czy to konieczne? Bardzo zalecane, bo dodatkowym efektem żerowania mszyc jest pojawienie się na liściach tzw. rosy miodowej, która jest dobrą pożywką dla kolejnego szkodnika – grzybów sadzakowych.

porzeczka 3

Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że niezależnie od determinacji z jaką będziemy zwalczać mszyce w tym roku, i tak część z nich pozostawi na krzewach jaja do przezimowania. Można je zniszczyć specjalnymi środkami olejowymi, ale trzeba o tym pamiętać w zimie, bo tylko wtedy opryski tymi środkami są skuteczne.