1

Widzieliście to? W ubiegłym wieku podobne zjawiska zdarzyły się tylko pięć razy. Bezchmurne niebo pozwoliło zobaczyć wszystkie walory tego niezwykłego spektaklu.

2

3

4

Po pierwsze Superksiężyc. Jest to sytuacja, w czasie której Księżyc w pełni znajduje się najbliżej Ziemi.  Jego tarcza jest wtedy o 13 proc. większa i o 30 proc. jaśniejsza niż w innych pełniach. Dzięki temu miniona noc była niezwykle jasna. Do czasu. Niezwykłość tej nocy spotęgowana została wydarzeniem wyjątkowym: całkowitym zaćmieniem Księżyca w chwili, kiedy znalazł się on najbliżej Ziemi w tym roku.

Kwadrans przed godz. 3,00 rozpoczęło się przysłanianie tarczy Księżyca przez cień Ziemi. Zmniejszała się jego część świecąca, coraz bardziej czerwieniała część zacieniona.  Dlaczego czerwieniała? Bo atmosfera Ziemi ma wówczas barwę czerwoną i nią rozświetla krwawo tarczę Srebrnego Globu.

Maksymalna ekspozycja Krwawego Księżyca miała miejsce ok. godz. 5-tej rano. Półtorej godziny później rozpoczął się zachód Księżyca. Kolejne takie wydarzenie będzie można oglądać dopiero za 18 lat.