prymulka

Popularne prymulki czyli pierwiosnki to bardzo liczna grupa roślin występująca dziko w naszym klimacie zarówno w górach, jak i na nizinach, w lasach i na łąkach. Te, jedne z najwdzięczniejszych roślin, za sprawą ogrodników dały początek licznym odmianom rabatowym i doniczkowym o pięknych, intensywnie wybarwionych kwiatach.

Teraz do odmiany Primula należy około 500 gatunków, wśród których osobną grupę stanowią odmiany rabatowe, w większości wymagające siedlisk wilgotnych. Właśnie do nich zaliczają się pierwiosnki ząbkowane.

Kwitną przez całą wiosnę. Ich kwiaty zebrane w gęstych, okrągłych kwiatostanach umieszczonych są na wysokich do ok.30 cm sztywnych pędach. Mogą być różowe, fioletowe, lawendowe, białe, czerwone – wszystkie z żółtym oczkiem. Lekko ząbkowane liście tych pierwiosnków ukazują się dopiero po kwiatach. Są jajowate, pokryte drobnymi włoskami, matowe, w kolorze jasnej zieleni. Na zimę zamierają.

Pierwiosnki ząbkowane nie lubią ostrego słońca. Preferują stanowiska wilgotne w półcieniu. Na zimę warto je okryć, bo mogą wymarznąć.

Pierwiosnek ząbkowanyP.denticulata